500 plus – najważniejsze pytania i odpowiedzi

500 plus

500 plus

Wiele osób zadaje mi pytanie jaki wpływ na wysokość zasądzanych alimentów będzie miało przyznanie świadczenia z programu 500 plus. Czy przyznając alimenty Sądy będą brały pod uwagę, że korzystamy z programu 500 + ? Co w sytuacji gdy rozwiedzeni rodzice opiekują się dzieckiem w systemie tzw. opieki naprzemiennej? Czy komornik może zająć na naszym koncie bankowym środki pochodzące z programu 500 plus? W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na wszystkie powyżej postawione pytania.

1. Na czym polega program 500 plus?

 

Na wstępie słów kilka o samym programie Rodzina 500 plus. 1 Kwietnia 2016 roku weszła w życie nowa ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Celem świadczenia wychowawczego przyznawanego w ramach programu 500 plus jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Komu przysługuje świadczenie z programu 500 plus?

Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Kiedy świadczenie przysługuje już na pierwsze dziecko?

Świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko osobom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko osobom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.

2. Jaki wpływ na wysokość przyznawanych alimentów będzie miało otrzymywanie świadczenia z programu 500 plus?

 

Odpowiedź na powyższe pytanie budzi w chwili obecnej dość spore kontrowersje. Prawnicy spierają się czy Sądy ustalając wysokość przyznawanych alimentów powinny brać pod uwagę, iż rodzic uzyskuje pieniądze z programu 500 plus. Domagając się bowiem zasądzenia alimentów trzeba wykazać przed Sądem, jakie pieniądze są konieczne na utrzymanie dziecka i jakie dochody uzyskują/mogą uzyskiwać jego rodzice. Praktyka pokazuje, że Sądy same mają problem jak traktować takie świadczenie. Większość przy zasądzaniu alimentów uwzględniana niestety takie świadczenie.

Ważne!

Z uwagi na nieprecyzyjne uregulowanie przedmiotowej kwestii warto powalczyć w Sądzie o nieuwzględnianie świadczenia 500 plus przy ustalaniu wysokości alimentów. Nie taki był zamysł ustawodawcy przy wprowadzeniu programu pomocy rodzinie.

Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której małżonkowie żyjący w zgodzie, bez problemu uzyskują dodatkowe pieniądze a tracą ci, którzy się o alimenty kłócą. Ministerstwo Sprawiedliwości stara się jednak wyjść naprzeciw tym rozterkom.

Zwróć uwagę!

Na stronie Ministerstwa pojawił się komunikat, iż Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało poprawkę do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która wprost zakaże brania pod uwagę środków z programu 500 plus przy orzekaniu o alimentach. 

3. Co w sytuacji gdy rozwiedzeni rodzice opiekują się dzieckiem w systemie tzw. opieki naprzemiennej?

 

W typ przypadku wydaje się, iż ustawodawca zdecydował się na regulację odpowiadającą zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. W sytuacji zbiegu prawa kilku osób do świadczenia wychowawczego z programu 500 +, świadczenie to wypłaca się temu z nich, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez np. oboje rodziców (opieka naprzemienna), świadczenie wypłaca się temu z nich, który pierwszy złoży wniosek. W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica drugi rodzic również złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem. Kiedy mamy jednak do czynienia z opieką naprzemienną? Gdy dziecko przebywa u każdego z rodziców dokładnie taką samą ilość czasu, czy też może wystarczy, że u jednego jest 12 a u drugiego z rodziców 18 dni w miesiącu? Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż w żadnej ustawie nie ma definicji pojęcia „opieka naprzemienna”.

Wydaje się, iż w takim wypadku wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni, w których rodzicie sprawują nad tym dzieckiem opiekę.

4. Czy komornik może zająć na naszym koncie bankowym środki pochodzące z programu 500 plus?

 

Świadczenie z programu pomocy rodzinie 500 +, może zostać wypłacane uprawnionemu przelewem na konto bankowe jak i gotówką. Wygodniejszy oczywiście jest sposób pierwszy – przelew na konto. Biorąc pod uwagę, iż świadczenie wychowawcze przyznawane w ramach programu 500 plus nie podlega egzekucji komorniczej decyzja wydaje się pozornie prosta. Nie można jednak zapominać o jednym – komornik nie ma możliwości weryfikacji skąd pochodzą środki znajdujące się na koncie bankowym dłużnika. Pieniądze wpłacone na rachunek bankowy tracą swoją tożsamość.

Zwróć uwagę!

Co do zasady środki z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej, jednak gdy wpłyną na konto, mogą zostać zajęte, ponieważ komornik może nie wiedzieć, skąd pochodzą.

Na stronie Ministerstwa Rodziny została jednak podana informacja, iż Ministerstwo ma stworzyć bazę numerów rachunków bankowych z których dokonywane są/będą wypłaty świadczeń wychowawczych. Środki z programu Rodzina 500 plus wpływające na konto rodziców lub opiekunów będą oznaczone specjalnym tytułem co ma pozwolić na ich identyfikację i zabezpieczyć je przed egzekucją sądową lub administracyjną. Procedura ta nie została jeszcze jednak do końca wprowadzona. Gdy już zostanie w pełni uruchomiona powinna w pełni zażegnać ten problem.

Ważne!

W chwili obecnej, dla osób wobec, których toczy się już egzekucja komornicza lub też które realnie takiej egzekucji się obawiają, najbezpieczniej będzie odbierać świadczenie w gotówce.

 Informację odnośnie procedury składania wniosków znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *