Alimenty na dziecko

alimenty na dziecko

alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko

Wielu rodziców zastanawia się do kiedy trzeba płacić alimenty na dziecko. Data początkowa jest prosta – od chwili jego urodzenia ( przed narodzeniem się dziecka, matka może żądać od ojca dziecka, który nie jest jej mężem, aby przyczynił się do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów jej trzymiesięcznego utrzymania w okresie porodu). Zdecydowanie więcej problemów stwarza określenie daty zakończenie trwania obowiązku alimentacyjnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców obowiązek alimentacji dziecka od małoletniości do czasu uzyskania przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania się.

 Władza rodzicielska a obowiązek alimentacyjny

.Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską rodziców aż do chwili uzyskania pełnoletności.

Ważne!

Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.

Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:

  1. przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską,

  2. przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo, że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.

Nie ma zatem żądnych przeszkód, aby jeden z rodziców reprezentował dziecko w postępowaniu przeciwko drugiemu z rodziców, o należne dziecku środki utrzymania i wychowania. W prawdzie władza rodzicielska rodziców nad dzieckiem trwa do chwili uzyskania przez nie pełnoletności, jednakże obowiązek alimentacyjny rodziców nie wygasa z tą datą. Co więcej, nawet jeżeli rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej, to i tak obowiązany jest dostarczać dziecku środków utrzymania. Skutkiem pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej jest bowiem utrata przez nich ogółu praw i obowiązków jakie składają się na władzę rodzicielską czyli np. obowiązku opieki.

Ważne!

Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie stanowi natomiast podstawy do uchylenia się od obowiązku płacenia alimentów na dziecko. Dziecko zachowuje względem rodziców pełne, niczym nie ograniczone prawo do alimentacji.

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Zwróć uwagę

Obowiązek rodziców alimentowania dziecka trwa do chwili kiedy będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać.

A zatem obowiązek ten nie wygasa automatycznie z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jeżeli dziecko nadal chce się uczyć, to biorąc pod uwagę jego osobiste zdolności oraz cechy charakteru, sąd nie uchyli obowiązku alimentacyjnego rodziców.

Ważne!

Jeżeli dziecko wstąpiło w związek małżeński, ale nadal nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, to obowiązek alimentacyjny rodziców nie wygasa.

Należy jednak pamiętać, że dziecko powinno dokładać wszelkich starań aby móc samemu zdobywać środki finansowe niezbędne do swojego utrzymania. Generalnie, do momentu kiedy dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie praktycznie nie jest możliwe aby samodzielnie się utrzymywało. Jednakże z chwilą uzyskania pełnoletniości, gdy dziecko rezygnuje z dalszego kształcenia albo decyduje się na naukę w trybie zaocznym, to można już oczekiwać, że podejmie zatrudnienie, w którego efekcie obowiązek alimentacyjny wygaśnie albo będzie podstawą do obniżenia wysokości płaconych przez rodziców alimentów.

 

omentarze

  1. Karolina

    Odnośnie tego fragmentu mam pytanie ”Jednakże z chwilą uzyskania pełnoletniości, gdy dziecko rezygnuje z dalszego kształcenia albo decyduje się na naukę w trybie zaocznym, to można już oczekiwać, że podejmie zatrudnienie, w którego efekcie obowiązek alimentacyjny wygaśnie albo będzie podstawą do obniżenia wysokości płaconych przez rodziców alimentów.”

    Mieszkam sama z mamą, od września chodzę do liceum zaocznie ponieważ w maju skończyłam 18 lat. narazie nie dostaje alimentów, ponieważ moja mama uparcie twierdzi, że alimentów już dostawać nie mogę przez mój wybór szkoły zaocznej, jednak moje pytanie brzmi czy jest jakakolwiek szansa abym pnownie złożyła wniosek o alimenty w kwocie 300 zł (taką kwotę dostawałam od 10 roku życia) i został on oczywiście rozpatrzony pozytywnie?
    Pomimo iż uczę się zaocznie to wciąż jest to edukacja, dzięki której napiszę maturę i pójdę na studia.
    To jak wybiorę się na studia dzienne to znów będzie mi sie to nalezało więc nie rozumiem dlaczego prżez ten 1 rok, w którym NIE rzucam szkoły ale zmieniam jej przebieg, dzięki któremu pozbawiam się tak zbędnych przedmiotów jak wf, religia, plastyka itd i zastępuję je zajęciami strikte pod moją maturę to dlaczego mam za to płacić brakiem alimentów?

    Odpowiedz
    1. adwokat Karolina Pawlik Autor wpisu

      Szanowna Pani

      Przede wszystkim jeżeli sąd zasądził na Pani rzecz alimenty, nawet wiele lat temu, to Pani rodzic (w tym wypadku matka) nie może ot tak samodzielnie stwierdzić, że niniejszym przestaje płacić na Pani rzecz alimenty. Aby zostać zwolnioną z obowiązku płacenia alimentów Pani mama powinna uzyskać odpowiednie orzeczenie sądowe. W przeciwnym bowiem razie nadal pozostaje zobowiązana do ich płacenia. Może Pani w tym momencie zatem udać się do komornika, który wyegzekwuje od mamy należne Pani alimenty.

      Jeżeli chodzi natomiast o fakt podjęcia przez Panią zatrudnienia to nie powoduje on “automatycznie”, iż alimenty się Pani nie należą. W takim wypadku sąd rozpoznając sprawę o uchylenie lub obniżenie obowiązku alimentacyjnego weźmie to pod uwagę jako jedną z wielu okoliczności, które będzie rozpatrywał.

      Jeżeli ma Pani więcej pytań to zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *