Podwyższenie alimentów

podwyższenie alimentów

podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów


Alimenty raz przyznane nie muszą pozostawać w niezmienionej wysokości przez cały okres trwania obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli zwiększają się potrzeby dziecka lub też po prosty zwiększyły się możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia, to śmiało można wnosić o podwyższenie alimentów. Nie jest bowiem tak, że orzeczenie przyznające alimenty czy też ugoda ustalają alimenty w wysokości, która będzie odpowiednia gdy dziecko ma 4 lata jak i gdy będzie miało tych lat 8. Wraz z upływem czasu zmieniają się okoliczności, które mają istotny wpływ na wysokość płaconych alimentów. Domaganie się podwyższenia alimentów jest więc czymś zupełnie naturalnym i w pełni zrozumiałym.

Podwyższenie alimentów – kiedy można o nie wnosić?


Teoretycznie pozew o podwyższenie alimentów można złożyć w każdym momencie. Warto jednak odczekać chociaż kilka miesięcy od poprzedniego orzeczenia/ustalenia wysokości płaconych alimentów. W postępowaniu o podwyższenie alimentów musimy bowiem wykazać okoliczności, które wskazują na zmianę okoliczności. Istotne jest wykazanie przynajmniej jednej ze wskazanych poniżej okoliczności:

  • zwiększenie (w stosunku do poprzedniego orzeczenia czy też ugody) potrzeb dziecka np dziecko rozpoczęło naukę w szkole, zwiększyły się koszty związane z rozwojem zainteresowań dziecka (dziecko zaczęło chodzić na basen, karate, naukę języków obcych) itp,
  • zwiększenie możliwości zarobkowych zobowiązanego do płacenia alimentów np nowa lepiej płatna praca itp
  • zmniejszenie możliwości zarobkowych osoby, u której dziecko stale przebywa na skutek np utraty pracy, choroby itp

Jeżeli zachodzi jedna z powyżej wskazanych okoliczności to jak najbardziej można złożyć pozew o podwyższenie alimentów. Nie jest to bowiem nic złego, że chcemy aby nasze dziecko miało najlepsze warunki na jakie zasługuje.

Podwyższenie alimentów – jakie dowody wskazywać?


W postępowaniu alimentacyjnym na szczęście nie ma ściśle określonego katalogu dowodów jakie można wskazać aby wykazać zmianę okoliczności uzasadniającą podwyższenie wysokości alimentów.

Zwróć uwagę!

W postępowaniu o podwyższenie alimentów możemy powoływać wszystkie dowody, które w naszej opinii uzasadniają żądanie zmiany wysokości alimentów. 

Ważnymi dowodami w postępowaniu alimentacyjnym są:

  • faktury i rachunki potwierdzające wydatki poczynione na dziecko np ubranka, lekarstwa, środki higieniczne;
  • umowy związane ze żłobkiem, przedszkolem, prywatnymi zajęciami,
  • zapisy na kolonie, wyjazdy szkolne, wakacyjne itp

Nie ma konieczności wykazywania wszystkiego za pomocą dokumentów. Równie ważnym i dobrym dowodem są zeznania świadków, którzy potwierdzą, że przykładowo zobowiązany do płacenia alimentów rodzic dostał nową, lepiej płatną pracę, posiada nowy drogi samochód itp. Możemy również jako dowód załączyć zdjęcia z facebooka przedstawiające zobowiązanego do płacenia na kolejnych nowych zagranicznych i drogich wakacjach czy też rozwijającego swoje pasje, które wiążą się z nakładami finansowymi.

Podwyższenie alimentów – gdzie złożyć pozew?


Pozew o podwyższenie wysokości alimentów należy złożyć do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy, postępowanie o podwyższenie alimentów może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Warto zatem rozważyć złożenie wraz z pozwem wniosku o zabezpieczenie roszczenia poprzez wydanie postanowienia o przyznaniu alimentów na czas trwania postępowania. Takie postanowienie zabezpieczające powinno zostać wydane w ciągu kilku tygodni. Jeżeli nie czujemy się na siłach samodzielnie walczyć w sądzie to warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Adwokat pomoże nam doprecyzować nasze żądanie, napisać pozew oraz będzie za nas walczył w sądzie. Jeżeli uważamy, że damy sobie radę samodzielnie to warto również zastanowić się nad samą poradą adwokata, aby wiedzieć jak najlepiej “poruszać się” w takim postępowaniu żeby osiągnąć sukces.

Więcej informacji na temat tego jak sporządzić skuteczny pozew o podwyższenie alimentów znajdziesz w artykule “Skuteczny pozew o podwyższenie alimentów. Jak go sporządzić?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *