Separacja małżeńska

separacja małżeńska

separacja małżeńska

Co to jest separacja małżeńska ?

 

Bardzo często Klienci pytają co to jest separacja małżeńska i jakie są konsekwencje jej orzeczenia. Przede wszystkim należy odróżnić separację nieformalną od formalnej. Separacja nieformalna to taka, o której decydują wyłącznie sami małżonkowie, dając sobie czas na przemyślenie co będzie dalej z ich związkiem. Separacja małżeńśka formalna to już zupełnie coś innego. Poza wolą stron, do powstania separacji formalnej niezbędne jest już orzeczenie sądu. Takie orzeczenie niesie za sobą szereg konsekwencji prawnych jak np. powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Separacja małżeńska powoduje, iż między małżonkami ustaje wspólnota małżeńska, jednakże nie mogą oni wstąpić w nowy związek małżeński.

Przesłanki orzeczenia separacji

 

Sąd orzeknie separację jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. Rozkład ten w przeciwieństwie do rozwodu nie musi być trwały, wystarczy aby był zupełny. Sąd będzie zatem badał czy między małżonkami nastąpiło zerwanie więzi duchowych, gospodarczych oraz fizycznych. Ponadto sąd będzie dociekał jakie są przyczyny tego rozkładu pożycia. Przed rozprawą należy się zatem przygotować, że sąd może zadać nam dość intymne pytania jak np. kiedy ostatnio współżyliśmy z naszym współmałżonkiem. Zdarzają się również sytuację, w których pomimo zupełnego rozkładu pożycia sąd nie orzeknie separacji, a mianowicie:

  • gdyby wskutek separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,

  • jeżeli orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W polskim ustawodawstwie nie ma legalnej definicji pojęcia „zasad współżycia społecznego”. Sąd zatem ma w tym zakresie dość dużą dowolność. Przyjmuje się, że orzeczenie separacji naruszałoby zasady współżycia społecznego gdyby np. jeden z małżonków z powodu swojej ciężkiej choroby potrzebował stałej pomocy drugiego małżonka.

Skutki orzeczenia separacji małżeńskiej

Orzeczenie separacji powoduje skutki bardzo podobne do rozwodu, z tym, że nie powoduje ustania małżeństwa. Skutki separacji powstają dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu wydanego w tym przedmiocie, a nie z chwilą wydania orzeczenia.

Ważne:

W sprawach o separcję oraz rozwód orzeczenie staje się prawomocne jeżeli żadna ze stron nie zaskarżyła go w odpowiednim terminie tj. w terminie dwóch tygodni od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Orzeczenie sądu odwoławczego jest prawomocne już z chwilą jego wydania.

Do najważniejszych skutków separacji należy zaliczyć:

  • powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej (z chwilą zniesienia separacji ponownie powstaje między małżonkami ustrój wspólności ustawowej, chyba że małżonkowie złożą zgodny wniosek, w którym wniosą o utrzymaniu między nimi rozdzielności majątkowej),

  • ustanie wzajemnego obowiązku wierności,

  • wyłączenie małżonka od dziedziczenia na podstawie ustawy (w razie śmierci jednego z małżonków pozostających w separacji, drugi małżonek nie będzie wchodził w krąg spadkobierców ustawowych dziedziczących po zmarłym).

Pomimo orzeczenia separacji na małżonkach nadal względem siebie ciążą pewne obowiązki, a mianowicie:

  • jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy,

  • małżonek jest obowiązany do dostarczania środków utrzymania na żądanie znajdującego się w niedostatku drugiego małżonka (o ile ten nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia),

  • małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia może być obciążony obowiązkiem świadczeń alimentacyjnych, chociażby małżonek niewinny nie znajdował się w niedostatku, ale jego sytuacja materialna uległa wskutek separacji istotnemu pogorszeniu.

„Wniosek o separację” a „pozew o separację”

 

Możliwe są dwie drogi do orzeczenia separacji małżeńskiej:

  • procesowa,

  • w trybie nieprocesowym.

W obydwu przypadkach mamy do czynienia z separacją orzekaną przez sąd. Sprawy o separację na żądanie jednego z małżonków rozpoznawane są w normalnym trybie procesowym. Opłata sądowa od złożenia pozwu o separację wynosi wówczas 600 zł. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do chęci uzyskania orzeczenia separacji małżeńskiej oraz nie mają wspólnych małoletnich dzieci, wówczas mogą złożyć wspólny wniosek o jej orzeczenie. W takiej sytuacji opłata wynosi już tylko 100 zł. Jeżeli małżonkowie są wprawdzie zgodni co do tego, że chcą orzeczenia separacji ale chcieliby aby sąd orzekł o winie jednego z nich albo nawet o winie obojga za rozpad małżeństwa, to wówczas pozostaje im tylko tryb procesowy. W trybie nieprocesowym sąd nie orzeka bowiem o winie rozkładu pożycia nawet jeżeli małżonkowie są co do tej kwestii zgodni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *